top of page

VLADO:

AŽ NESKÔR SOM ZISTIL, ČO JE TO ZODPOVEDNOSŤ

Po odchode z detského domova som išiel k svojej biologickej mame a súrodencom. Chcel som spoznať svoje korene. Keď som mal sedemnásť rokov, zašiel som do telefónnej búdky a zavolal na infolinku, nech ma prepoja do môjho rodného mesta a nadiktoval som im priezvisko. A tak som sa prvýkrát skontaktoval s mamou. Príchod k nej bol pre mňa šokom. 

 

Zrazu som sa ocitol uprostred otrasnej chudoby, v domácnosti alkoholikov. 

 

Žiadna práčka, žiadna kúpeľňa, vodu sme pili zo studne. Nerozumel som, ako je možné, že v dnešnej dobe niekto takto žije. Strávil som tam rok a pol a uvedomil som si, že ja takto žiť nechcem. A že nechcem, aby tak žili ani moji súrodenci. Zobral som si ich do starostlivosti a presťahovali sme sa do nájomného bytu. 

 

Vtedy som zistil, čo je to zodpovednosť za seba a dokonca aj za iných. 

 

Predtým som peniaze veľmi neriešil. Viete, deti z domova veľmi dobre vedia, aké majú práva, ale o zodpovednosti netušia nič. V domove sú chránené, no keď odídu, stačí jediné hlúpe rozhodnutie, na ktoré môžu fatálne doplatiť. Aj ja som urobil veľa zlých rozhodnutí. Časť odchodného som dal mame, pretože peniaze jednoducho potrebovala. 

 

Zvyšok som oplieskal na zbytočnosti. 

 

Súrodencom som nakúpil notebooky, kvôli ktorým som sa hlúpo zadĺžil. Neskôr sa začali ozývať nebankové spoločnosti a musel som vyhlásiť osobný bankrot. Keď som sa so súrodencami presťahoval do bytu, peniaze by sa nám veľmi zišli, no už som ich nemal.  Až vtedy som si uvedomil, že keď nezaplatím nájomné, tak sa z nás môžu stať bezdomovci. 

 

Pohľad odborníka

 

Marek Roháček, spoluzakladateľ Návrat, o.z.: 

 

Rómovia z detských domovov musia neustále čeliť rasovej diskriminácii. Zároveň často trpia akýmsi rozdelením identity. Farbou pokožky sú Rómovia, no keďže vyrástli v „bielom“ detskom domove alebo v náhradnej rodine, nadobudnú aj „bielu“ identitu a kultúru. Ak sa ocitnú v rómskej spoločnosti, nezapadnú, pretože majú očakávania a návyky typické pre príslušníka „bielej“ kultúry. Pre majoritnú spoločnosť sú zasa Rómami. Takto akoby nepatrili nikde, čo môže byť veľmi mätúce. 


Problém s finančnou disciplínou súvisí aj s tým, že ľudia z detských domovov nechápu vzťah medzi príčinou a následkom. V domove sa to naučia len ťažko, pretože tam sa dá plávať medzi príkazmi a zákazmi. Veľmi ľahko sa dá vyhnúť negatívnym dôsledkom. Stačí len počkať, pokým odíde jedna teta a príde druhá, ktorá už nevie, že som urobil niečo zlé.

NÁVOD NA ŽIVOT

PARTNERI:

SED

Veľký Slavkov

MÁTE OTÁZKY? 

Napíšte nám na relevant@relevant.sk 

alebo zavolajte na 0907 996 377

NAŠA ADRESA

Svätoplukova 12, 080 01 Prešov

Realizované s finančnou podporou Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky – program Podpora regionálneho rozvoja

 © 2022 Relevant n.o.

Proudly created by Slovak & Friends

bottom of page