top of page

ANGIE:

NETUŠILA SOM, ŽE NA POHOVOR TREBA MAŤ ŽIVOTOPIS

Z domova som odišla v devätnástich rokoch. Nehovorili nám, čo nás čaká v živote. Aj v škole nás učili všetko možné, ale na dôležité veci zabudli. Napríklad som netušila, že keď sa hlásite do práce, treba mať životopis. 

 

Takže som na svoj prvý pohovor prišla bez životopisu. 

Artboard 10.png

Nevedela som pracovať s internetom a počítačmi, čiže som si nedokázala nájsť adresu firmy. Pýtala som sa okoloidúcich, no každý mi vravel niečo iné. Pokým som firmu našla, prechodila som celé mesto. Pamätám si, aká som bola vystresovaná. Bála som sa aj toho, ako na mňa zareagujú, pretože som Rómka. Nakoniec mi po pár vetách povedali, že miesto je už obsadené. 

 

Neskôr sa mi to stávalo veľakrát, aj keď som už prišla na pohovor pripravená. 

 

Trápila som sa kvôli tomu, plakala som, bála som sa o budúcnosť. Ale musela som bojovať, pretože som nemala nikoho, len seba. Až postupne som nabrala viac odvahy, naučila som sa komunikovať. A hlavne som sa naučila presviedčať. Keď som videla, že váhajú, navrhla som, nech mi aspoň dajú šancu. Aby som im mohla ukázať, že sa práce nebojím.

 

Pohľad odborníka

 

Marek Roháček, spoluzakladateľ Návrat, o.z.:

 

Problémom nie je len nedostatočná príprava na pracovný pohovor a málo informácií. 

Bývalí klienti z detských domovov často nerozumejú, že ľudia na druhej strane stola im nechcú zle. Že potenciálny zamestnávateľ nie je voči nim v opozícii, a že keď ich neprijme, nemusí to byť nikoho chyba. Občas im chýba aj správny odhad.  Znamená to, že niekto bez praxe a vhodného vzdelania sa hlási na pozíciu tím lídra. Potom je frustrovaný, že ho ani nezavolajú na pohovor. 

Je preto dobré, ak deti z detských domovov na pohovor niekto pripraví. Neznamená to len vytvoriť si životopis alebo napísať žiadosť o prijatie. Častokrát treba vysvetliť aj veci, ktoré možno iní považujú za samozrejmé. 

 

Samozrejme, diskriminácia kvôli rase je obrovský problém. Väčšinová spoločnosť si naozaj nevie predstaviť, čím si musia Rómovia prejsť a na čo všetko musia myslieť. Mám šikovného kolegu, sociálneho pracovníka, ktorý robí s rodinami v kríze. Je Róm. Raz som navrhol, aby sme namiesto služobných áut používali v meste bicykle. Odpovedal mi, že to nejde. Vraj nemôže ísť na bicykli, pretože ho ihneď zastaví policajt s podozrením, že ho ukradol. 

NÁVOD NA ŽIVOT

PARTNERI:

SED

Veľký Slavkov

MÁTE OTÁZKY? 

Napíšte nám na relevant@relevant.sk 

alebo zavolajte na 0907 996 377

NAŠA ADRESA

Svätoplukova 12, 080 01 Prešov

Realizované s finančnou podporou Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky – program Podpora regionálneho rozvoja

 © 2022 Relevant n.o.

Proudly created by Slovak & Friends

bottom of page